Maso Lehtonen Ketterän päävalmentajaksi

Ketterä on solminut 1+1 vuotisen valmentajasopimuksen Matias ”Maso” Lehtosen kanssa.

Lehtonen, 28, on kolme edellistä kautta toiminut A-nuorten Mestiksessä pelaavan Vierumäki Unitedin päävalmentajana. HeKin organisaatiossa hän on työskennellyt yhteensä viiden kauden ajan ja valmentanut myös seuran C1 ja D1 junioreita.

Pelaajaurallaan Lehtonen on pelannut maalivahtina Tapparan, Ilveksen ja Kooveen junioreissa, sekä Suomi-sarjaa Kooveessa ja Pyryssä. Uralle mahtuu myös viisi ottelua SaiPan A-nuorissa kaudella 2007-2008

Millaisin ajatuksin Imatralle ja Ketterään?

-Olen todella innoissani ja odotan että pääsen tekemään töitä intohimolla ja suurella sydämellä. Ilmassa on tervettä jännitystä, uusi sarjataso ja ensimmäinen kausi miesten sarjassa

Onko Ketterä ja Suomi-sarja sinulle miten entuudestaan tuttuja?

-Olen seurannut Suomi-sarjaa. Sarjassa on paljon tuttuja pelaajia ja olen itsekin sarjaa pelannut. On ollut ilo seurata sitä kasvutarinaa, joka Ketterässä on viime kausina ollut menossa. Niin urheilullisella puolella kuin koko organisaatiossa. Nyt on hienoa hypätä mukaan samaan kelkkaan

Millainen valmentaja on Maso Lehtonen?

-Ihmisläheinen ja helposti lähestyttävä. Valmentajana olen intohimoinen, tulisieluinen ja pelaajalähtöinen. Arvostan pelaajia. Haluan että palaute annetaan suoraan ja että myös tunteet näytetään suoraan. On tärkeää, että joukkueessa jokainen saa olla oma itsensä, eikä kenenkään tarvitse esittää mitään

Entä Ketterä vuosimallia 2017-2018? Millainen joukkue tullaan näkemään?

-Haluan että Ketterä on fyysisesti parhaassa kunnossa oleva joukkue koko sarjassa. Pelitapa on nopea ja aktiivinen. Tavoitteena on, että pystymme kehittämään pelaajia ja vastaamaan siihen huutoon, minkä ylemmälle sarjatasolla nouseminen vaatii

Ketterä teki valmentajavalinnan usean ehdokkaan joukosta. Seuran urheilutoimi oli määritellyt uudelle valmentajalle selkeät kriteerit

-Valmentajaratkaisussa etsittiin nykykiekon tietotaitoa, yksilön kehittäjää, nuorekkuutta, intohimoa ja energisyyttä. Haussa oli valmentaja, joka pystyy viemään nuoria pelaajia eteenpäin. Käytiin läpi puolenkymmentä nimeä ja haastateltiin ehdokkaita. Mason kohdalla saatiin hyvät suositukset monelta eri taholta. Olen varma, että hän on henkilö, jota olemme etsineet, kommentoi Ketterän sopimusasioista vastaava Turkka Partanen valmentajavalintaa

Päävalmentaja Maso Lehtosen lisäksi Ketterän ensi kauden valmennustiimiin kuuluvat valmentaja Pauli Levokari ja fysiikkavalmentaja Sakari Pusenius. Valmennustiimiä tullaan täydentämään vielä myöhemmin.

Ketterän ensi kauden pelaajarunko tulee pysymään hyvin pitkälti samana.

-Pieniä muutoksia on tulossa. Muutama pelaaja on lähdössä muualle ja muutama uusi pelaaja on tulossa. Pyrimme julkistamaan joukkueen pelaajarungon lähiviikkoina, kommentoi Turkka Partanen Ketterän sopimustilannetta