Katseet kohti Mestistä

Ketterä pelaa Mestiksessä kaudella 2017-2018. Jääkiekkoliiton liittohallitus päätti asiasta tänään keskiviikkona.

Ketterä ilmoitti Edustushokki ry:n kielteisen lisenssipäätöksen jälkeen Jääkiekkoliittoon valmiudesta ottaa sarjapaikka vastaan, jos paikkaa Ketterälle tarjotaan. Tilanteeseen valmistauduttiin myös valmistelemalla vaadittavat lisäselvitykset, jos oikeus hakea sarjalisenssiä Mestikseen aukenee.

Jääkiekkoliiton lisenssikomitea pystyikin nyt lyhyellä varoitusajalla käsittelemään jo aiemmin myönnetyn Suomi-sarjan sarjalisenssin lisäksi toimitetut vaadittavat tiedot Mestiksen sarjalisenssiä varten, ja päätti 31.5. pitämässään kokouksessa Mestiksen sarjalisenssin myöntämisestä Ketterä ry:lle sarjakaudelle 2017—18.

Mestis-paikka otettiin Ketterässä tyytyväisenä vastaan. Puheenjohtaja Mikko Partanen iloitsi seuran paluusta Suomen toiseksi korkeimmalle sarjatasolle

- Hyvät tunnelmat tällä hetkellä. Olemme tehneet usean vuoden ajan määrätietoista työtä kohti Mestistä. Nousua on Imatralla odotettu pitkään ja menneistä 1.Divarivuosista on puhuttu paljon. Nyt paluu tapahtuu 60-vuotisjuhlavuotenamme, 20 vuoden tauon jälkeen. Hienoa että saavutimme tavoitteemme, olen iloinen imatralaisten urheiluihmisten puolesta, kommentoi Mikko Partanen

-Ketterä on perinteikäs seura, jolla on pitkä historia, joka on sisältänyt hyviä ja huonoja aikoja. Nyt pääsemme pelaamaan tasokasta sarjaa ja synnyttämään uusia tarinoita. Tämä on iso asia koko imatralaiselle jääkiekkoperheelle, edustusjoukkueen nousu on upea juttu myös Ketterän junioreille

-Asetimme kolme vuotta sitten tavoitteeksi nousun Mestikseen ja olemme seurassa tehneet töitä sen eteen, että Ketterä täyttäisi Mestiksen vaatimukset kaikilla osa-alueilla, niin urheilullisesti, toiminnallisesti kuin taloudellisestikin. Nyt Jääkiekkoliiton liittohallitus on todennut, että Ketterä kuuluu Mestikseen

Mestikseen nousun myötä Ketterä tähtää liikevaihtonsa kasvattamiseen. Myös pelaajabudjetti nousee jonkin verran.

-Ketterä lähtee tulevaan Mestis-kauteen 480.000 euron liikevaihtotavoitteella. Päättyneellä kaudella Suomi-sarjassa liikevaihtoa kertyi 370.000 euroa. Kasvua liikevaihtoon tulee ottelutapahtumien kasvun myötä. Pelaajabudjettimme Mestiksessä tulee olemaan 150.000 euroa, kun viime kaudella Suomi-Sarjassa pelaajabudjetti oli 70.000 euroa

-Olemme kahden viimeisen kauden aikana jo Suomi-sarjassa tietoisesti kasvattaneet seuran taloudellista selkänojaa, jotta mahdollisen nousun tullessa eteen olisi mahdollista ottaa paikkaa vastaan, jatkaa Mikko Partanen

Mestikseen nousu tulee vaikuttamaan myös Ketterän tulevan kauden kokoonpanoon. Urheilutoimesta ja sopimusasioista vastaavan Turkka Partasen mukaan uusia pelaajasopimuksia on luvassa

-Meillä on runko hyvin kasassa, tällä hetkellä julkaistuna on 20 pelaajasopimusta. Mestis-paikan myötä joukkuetta vahvistetaan. Noin kentällisen verran uusia pelaajia on tulossa, haemme vahvistusta kärkirooleihin. Jo huomenna on luvassa ensimmäinen pelaajauutinen.

-Viimeisen kahden vuorokauden aikana on tullut runsaasti yhteydenottoja, ja meille on tarjottu noin kuuttakymmentä eri pelaajaa. Nyt täytyy vaan haarukoida meidän tarpeisiimme sopivat, kertoo Turkka Partanen

Myös urheilullisesti Ketterä on valmis Mestiksen haasteisiin

-Ollaan valmiita tulevaan kauteen. Tätä on haettu pari vuotta ja tehty töitä nousun eteen. Tilanne ei tule meille yllätyksenä. Työnteko jatkuu, lisää työtä ja tason nostoa edelleen koko seuralta, jatkaa Turkka Partanen

Päävalmentaja Maso Lehtonen on luottavainen tulevan Mestis-kauden suhteen

-Joukkue on harjoitellut hyvin ja syyskuun alkuun on vielä aikaa tehdä valmiimpaa. Vahvistuksia tarvitaan, mutta meillä on jo kasassa hyvä runko. Pelaajat ovat kykeneviä pelaamaan Mestistä, kommentoi Lehtonen

Vaikeiden vuosien jälkeen Ketterässä osataan myös arvostaa nykytilannetta ja sitä missä nyt ollaan

-Nyt voi ihan ansaitusti nauttia tästä. Arvostan meidän kaikkien, koko seuran organisaation, tekemistä. On ollut hienoa katsoa, miten seuraväki on puurtanut ja tehnyt töitä yhteisen tavoitteen eteen ja sitä, miten ideat ovat kehittyneet porukassa, kommentoi puheenjohtaja Mikko Partanen

-Tiedämme, että tämä ei ole tullut millään tuurilla, vaan että se on vaatinut kovan työn monelta mukana olleelta toimijalta, niin pelaajilta, valmennustiimiltä, kuin kaikilta taustahenkilöiltäkin, toteaa toiminnanjohtaja Tomi Sillanvuo